Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 18:05 Bu haber 6085 kez okundu
 
Beyazıd-ı Bestami Kimdir?
Tasavvuf yolunda iyi yerlere gelmek için, tasavvuf büyüklerinin izledikleri yolları takip etmek kesinlikle çok iyi bir düşünce.
- Haberi
Beyazıd-ı Bestami Kimdir?

Tasavvuf yolunda iyi yerlere gelmek için, tasavvuf büyüklerinin izledikleri yolları takip etmek kesinlikle çok iyi bir düşünce. Bu düşüncenin hayata geçirilebilmesi için tabi ki tasavvuf büyüklerini tanımak gerekiyor. Bizlerde bu sebeple, Beyazıd-ı Bestami hazretlerinin karakterini ve hayatını sizlere aktaracağız.

Tam adı Ebu Yezid Tayfur İbni İsa Sarahan’dır. Doğumundan önce dahi kerametleri görülmeye başlanmıştır. Taberistan’daki Bestam kasabasında doğdu. Daha çok küçük yaşlarda ilim ile meşgul olmaya başladı. Annesinin rızasını almak için daima yoğun çaba gösterdi. Küçük yaşına rağmen vaktinin uzun bir kısmını ibadet ile geçirirdi.

Annesinden her ne kadar ayrılmak istemese de ilim aşkıyla memleketini terk etti ve ilim aramaya başladı. Uzun yıllar boyunca ilim aramakla meşgul oldu. Bu yolda çok sefalet ve zorluk yaşadı. Bu zorlukların ve annesine olan özlemi sebebiyle bir süre sonra tekrar memleketine döndü. Denilir ki annesi oğlunun hasretinden dolayı ağlamaktan iki gözünü de kaybetmişti. Daha sonra ki yıllarda yine memleketinden ayrıldı ve ilim aramaya başladı.

Bunların dışında Beyazıd-ı Bestami hazretleri Ebu Hanife mezhebini kabul etmiştir. Bütün ömrünü ibadetle ve Allah rızasını kazanma amacıyla geçirmiştir. Bayramlar dışında ki tüm günlerde oruç tuttuğu söylenir. Bu mübarek insan, 9. Asrın sonlarına doğru 74 yaşında vefat etti. Tasavvuf yolunda annesinin duasını alması örnek alınması gereken davranışlardan sadece bir tanesi.

Kaynak: Editör: Yusuf Karaaslan
Etiketler: Beyazıd-ı, Bestami, Kimdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı