Haber Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 14:00 Bu haber 12535 kez okundu
 
Bitlis İlindeki Tarihi Eserler Turizme Katkı Sağlayacak
Bitlis ilinin Adilcevaz ilçesi içerisinde yer alan 600 senelik Mucizeler Manastırı ile birlikte Urartular döneminde inşa edilen Kef Kalesi ve de tarihi kilise onarılarak turizme kazandırılmış olacak.
KÜLTÜR SANAT Haberi
Bitlis İlindeki Tarihi Eserler Turizme Katkı Sağlayacak

Bitlis ilinin Adilcevaz ilçesi içerisinde yer alan 600 senelik Mucizeler Manastırı ile birlikte Urartular döneminde inşa edilen Kef Kalesi ve de  tarihi kilise onarılarak turizme kazandırılmış olacak.

Adilcevaz Belediyesinin Başkanı görevindeki Necati Gürsoy, ilçe içerisinde 14. yüzyılda yaptırılmış olan ve Mucizeler Manastırı şeklinde isimlendirilen tarihi kalıntıyla beraber yakınında yer alan Urartular döneminde inşa edilen Kef Kalesi ve tekrar bölgede yer alan tarihi bir kilisenin onarımı amacıyla proje hazırlığında olduklarını belirtti.

Projeyi ise, Kültür ile Turizm Bakanlığı'na sunmuş olan belediye, kiliseye ulaşım sağlayan yollarda çalışmalar başlattı. Mucizeler Manastırı şeklinde bilinmekte olan kilisenin 14. yüzyıla başlarken yapılmış olduğu belirtildi.

Belediye Başkanı  görevinde bulunan Gürsoy, Kef Kalesi'nin ise defineciler tarafından tahrip edilip tam bir harabeye dönüştürmüş olduklarını açıkladı.

''İlçemizde yer alan kilise de Selçuklu Mahallesi'nin üst bölümüne bulunuyor lakin bu kilisenin adı hiç bir şekilde bilinmiyor. Kesinlikle o dönemde bu kiliseninde bir adı vardır ancak şu an içerisinde kilisenin adına yönelik herhangi bir tespit veyahut kayıt bulunmuyor. Gerçekleştirilecek olan restorasyon projesi ile birlikte Mucizeler Manastırı ve Selçuklu Mahallesi'nde yer alan kilise kültür turizmine kazandırılmış olacak ve buralar özellikle de yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olacak.'' ifadeleriyle konuştu.

Kef Kalesi'ni de tekrardan gün yüzüne çıkartmak amacıyla yapılmış olan kazı çalışmaları Kültür ile Turizm Bakanlığı'ndan gelecek izinlerle yeniden başlatılacak. İlçenin turizmine kazandırılıp, çok önemli bir ekonomik gelir sağlanabilmesi konusunda bir hedef bulunuyor.

Kaynak: Editör: Emre Öztürk
Etiketler: Bitlis, İlindeki, Tarihi, Eserler, Turizme, Katkı, Sağlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı