Haber Detayı
01 Nisan 2018 - Pazar 15:12 Bu haber 3661 kez okundu
 
İstanbulluların Başına Düşebilir!
Çin tarafından 2011 senesinde uzaya fırlatılmış olan Tiangong-1 adlı uzay aracının 2016 senesinde kontrolden çıkmış olduğu Çin Hükümeti'nin tarafından Birleşmiş Milletler'e hızlı bir şekilde bildirilmişti.
TEKNOLOJİ Haberi
İstanbulluların Başına Düşebilir!

Çin tarafından 2011 senesinde uzaya fırlatılmış olan Tiangong-1 adlı uzay aracının 2016 senesinde kontrolden çıkmış olduğu Çin Hükümeti'nin tarafından Birleşmiş Milletler'e hızlı bir şekilde bildirilmişti. Bilim adamlarına bakılırsa, 10 metre uzunluğa sahip ve de 8 ton ağırlığı bulunan bu uzay aracının bugün Türkiye saati ile 13.30 itibariyle Dünya'ya düşecek olduğu hesaplanmakta. 2013 senesi içerisinde görev süresini tamamlamış olan Tiangong-1'in şimdilik net olarak nereye düşecek olduğu bilinmese bile tehlike altında bulunan ülkelerden bir tanesi de Türkiye olarak açıklandı. Fakat uzmanların etrafında birleşmiş olduğu en kuvvetli görüş  ise parçaların okyanusa düşecek olduğu yönünde.

Çin asıllı bilim adamlarına bakılırsa atmosferde çok büyük bir bölümünün yanacak olduğu uzay aracının 20 ila 40'ı Dünya'ya ulaşmış olacak, bu ise 1,5 ila 2 ton ağırlığın arasında bir enkaz anlamına geliyor. Bu parçalar ise yarısını okyanusların oluşturmakta olduğu yüzlerce kilometre genişlikteki bir alana dağılmış olacak. Fakat Çin Hükümeti ise, uyarı yapılan ülkelerin hiç bir şekilde endişelenmemesi, atmosfere girmiş olan parçaların yanacak olduğunu ve çok büyük  bir ihtimal ile herhangi bir hasara yol açmayacak olduğunu, tam aksine meteor yağmuruna benzemekte olan harika bir gösteri sunacak olduğunu da duyurdu. Çin İnsanlı Uzay Mühendisliğinin Bürosu da (CMSEO) herhangi bir insana 200 gramdan daha ağır bir parçanın isabet etme olasılığının ise 700 milyon tanede bir olduğunu açık olarak belirtti.

Kaynak: Editör: Emre Öztürk
Etiketler: İstanbulluların, Başına, Düşebilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı