Haber Detayı
06 Haziran 2018 - Çarşamba 17:57 Bu haber 6058 kez okundu
 
Tarikat Nedir? Gerekli mi?
TASAVVUF Haberi
Tarikat Nedir? Gerekli mi?

Günümüzde tarikatlar hakkında ki görüşler son derece farklı ve zıtlar. Kimileri tarikatların gereksiz olduğunu ve hatta bazı tarikatların insanları doğru yoldan çıkarabildiğini iddia ederken kimileri de tarikat olmadan Tasavvuf yolunda ilerlemenin mümkün olmadığını söylüyor. Peki gerçekten bu durum böyle mi? Ya da tam aksi mi? Bu sorulara net bir cevap verebilmek için sanıyoruz ki önce tarikatın ne olduğunu tanımlamak gerekiyor.

Tarikat, Tasavvuf da Allah’a ulaşmak için kullanılan seçenek, yol anlamına gelmektedir. Tasavvuf yapısı gereği bir önder ister. O önder ise şeyhtir. Şeyh, Tasavvuf yolunda tarikat içindekilere yardımcı olur ve hangi yolda ilerlemesi gerektiğini anlatır. Aslında Tasavvuf yolunda önde gelen isimlerin çoğu tarikat kurmamıştır. Bu durum ilk defa Kadirilik tarikatı ile ortaya çıkmıştır ve devamında da farklı tarikatlar görülmüştür. Tarikatların açıkça tanımı bu şekilde. Peki tarikatlar şart mı? Ya da tarikatlar insanı doğru yoldan çıkartır mı?

Allah’a ulaşmanın yıldızların sayısı kadar yolu olduğunu söylüyor Ebu'l-Hasan Müzeyyin. Bu yolların arasında tarikatlar da var. Ancak tarikatları bir zorunluluk olarak görmek elbette ki doğru değildir. Bizim esas almamız gereken şey taraf tutmaktan ziyade Allah’a ulaşmak olmalıdır. İnsanlar fikirlere o kadar bağlanıyorlar ki gittikleri yol yanlış da olsa bunu reddediyorlar. Tasavvuf yolunda ilerlemek için ihtiyacımız olan son şey fanatiklik. Bizler için asıl gösterge olması gereken hangi yolun doğru yol olduğudur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarikat, Nedir?, Gerekli, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı