Haber Detayı
13 Ağustos 2017 - Pazar 20:42 Bu haber 2283 kez okundu
 
Yeni Gezegenin Adı Çok Sevilecek
Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıktaki Jüpiter benzeri bir öte-gezegen, üç Türk bilim insanı ve bir doktora öğrencisi tarafından keşfedildi. Gezegene Türk ya da Atatürk ismi verilecek.
BİLİM Haberi
Yeni Gezegenin Adı Çok Sevilecek

Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı ile bir doktora öğrencisi tarafından, Güneş sistemine 212 ışık yılı uzaklıkta Jüpiter benzeri bir "öte-gezegen" keşfedildi. Tarihi keşfe imza atan bilim insanları, gezegene Türk ya da Atatük isminin verileceğini belirtti.

ÇALIŞMALAR 2007 YILINDA BAŞLADI

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi'nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan uluslararası bir proje çerçevesinde sürdürülen "gezegen arama" çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

ÇOK HASSAS GÖZLEMLER YAPILDI

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile Antalya Bakırlıtepe'de bulunan TÜBİTAKUlusal Gözlemevi'nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi'nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Gezegenin, Adı, Çok, Sevilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı